راهنمایی های اولیه در مورد کار با ابزار Brush در فتوشاپ

راهنمایی استفاده برای کاربران مبتدی و افرادی که عالقمند به یادگیری عمیق تر ابزار قدرتمند براش در فتوشاپ هستند .

 

ابزار Brush چیست؟
ابزار Brush یکی از ابزارهای اولیه و اصلی نقاشی است. این ابزار همانند یک ابزار نقاشی قدیمی و معمولی با ضرباتی که وارد می کند رنگ ها را به طرح اعمال می کند. این ابزار روی نوار ابزار قرار دارد و کلید میانبر آن نیز حرف Bاست.
ابزار Brush با اضافه کردن عالمت هایی به الیه کار می کند و اگر همچنان به فشار دادن کلید ماوس و یا قلم تبلت روی صفحه ادامه دهید، به تعداد این عالئم و اشکال اضافه می شود و این کار تا رها کردن کلید ماوس ادامه پیدا می کند. گزینه های اساسی و اصلی ابزار براش عبارتند از شکل قلم موی براش )Brush Tip Shape( و BlendingMode و Opacity و Flow. شما باید قبل از شروع هر کار با این مفاهیم آشنایی داشته باشید.برنامه فتوشاپ شامل چندین براش آماده است که در حقیقت براش های از قبل ساخته شده و آماده برای استفاده هستند.

 

f

 

 

مرحله1- اصول
سر قلم موی براش
قلم موی براش مهم ترین گزینه برای همه کاربران فتوشاپ است. تنظیمات قلم موی براش این امکان را برای شما فراهم می کند تا با استفاده از ابزار براش، راه های اضافه کردن رنگ ها را به سند فتوشاپ تنظیم کنید. با کلیک کردن روی Brush Preset Picker واقع در پنل Options ابزار براش می توانید قلم موهای آماده را مشاهده کنید. در بیشتر این قلم موهای آماده شما می توانید دو پارامتر مهم را تنظیم کنید:
– Master Diameter سایز قلم موهای برای را کم یا زیاد می کند. کلیدهای میانبر افزایش یا کاهش سایز قلم مو کلید براکت راست (حرف چ فارسی) و براکت چپ (حرف ج فارسی) می باشد. Photoshop CS4 یک روش سریع برای این کار ابداع کرده به این صورت که در حالی که کلید Alt را نگه داشته اید دکمه سمت راست ماوس را گرفته و به داخل یا خارج Drag  کنید.

– Hardness نیرو و قوت حاشیه قلم موی براش را کاهش یا افزایش می دهد. 0 درصد به معنای یک حاشیه کامال نرم و ملایم است ( رنگ ها حالت محو شدگی پیدا می کنند ) و 100درصد یک حاشیه خیلی دقیق و مشخص ایجاد می کند. در فتوشاپ CS4 برای افزایش و کاهش درصد Hardness در حالی که کلیدهای Alt + Shift ا نگه داشته اید کلیک راست کرده و به داخل و یا خارج Drag کنید.
شما حتی می توانید رنگ های Foreground و Background را نیز ترکیب کنید. در اغلب موارد رنگی که با استفاده از براش اعمال شده است      .رنگزمینه(Foreground)است.

b

 

به درصد ها توجه کنید :

 

c

 

 

منوی متنی تنظیمات آماده
ابزارهای مفید زیادی در منوی Preset Picker براش از جمله Create a New Preset و Edit و Deleteوجود دارد. در ادامه تعدادی گزینه برای نشان دادن فهرست براش ها موجود در پنل Preset Picker قرار گرفته است که در زیر نمونه هایی از آن را مشاهده می کنید. به عالوه، شما می توانید لیست براش ها را با بارگذاری، ذخیره سازی و جایگزین کردن براش ها در فهرست، آن ها را مدیریت(Manage) کنید. و یا یکی از مجموعه براش های موجود را پیوست یا الحاق کنید.

 

d

 

e

 

 

Blending Modeهای براش
هر زمان که چیزی را توسط ابزار براش نقاشی می کنید می توانید برای استروک یک Blending Mode انتخاب کنید. اعمال یک Blending Mode راهی است برای ترکیب رنگ ها با شئ یا اشیایی که در پشت آن ها قرار دارند که این کار با چند فرمول ریاضی که روی مقادیر RGB هر پیکسل پیاده شده است انجام می شود. حاال می خواهیم تعدادی از آن ها را آزمایش کنیم

 

f

 

 

Modeها:

Normal و Dissolve و Behind و Clear
اجازه دهید تعدادی از Blending Modeهای اولیه را مورد بررسی قرار دهیم.
– اولین حالت موجود در فهرست Blending Mode که رنگ های را بدون این که هیچ تغییری رنگ های پیکسل ها ایجاد کند نقاشی می کند حالت Normal است.
– حالت Dissolve در لبه های استروک براش مقداری نیز ایجاد می کند.
– حالت Behind در پشت استروک موجود نقاشی می کند، حتی اگر هر دو در یک الیه قرار داشته باشند.
– با استفاده از حالت Clear می توانید بخشی از استروک موجود را پاک کنید

 

g

 

 

سایر Blending Modeها
Blending Mode هایی که در این قسمت در مورد آنها صحبت خواهیم کرد دقیقا شبیه Blending Modeهایی هستند که به الیه های اعمال می کنیم. در زیر می توانید مثال هایی از اعمال این حالت را روی تصویر مشاهده کنید. این حاالت برای اضافه کردن رنگ (Darken, Multiply, Overlay) و یا اضافه کردن نور با اشیا (Lighten, Color Dodge) بسیار مفیدند. سعی کنید این حاالت را روی تصاویر مختلف اعمال و نتایج بدست آمده را با هم مقایسه کنید، مهم نیست یک کاربر حرفه ای فتوشاپ هستید. تمرین بیشتر باعث کسب مهارت های بیشتر و افزایش آگاهی شما در همه زمینه ها می شود.

 

h

 

 

 

 

Opacity
مقدار Opacity درصد شفافیت را نشان می دهد. 100 درصد یعنی یک استروک با رنگ کامل و یک درصد کم یعنی یک نقاشی با شفافیت بیشتر.

 

i

 

Flow .3
مقدار Flow درصد سرعت اعمال رنگ را نشان می دهد. هر بار که شما دکمه ماوس را فشار می دهید مقدار رنگ اعمال شده توسط درصد Flow کنترل می شود. به عالوه این پارامتر نمی تواند درصد Opacity را زیاد کند مگر این که شما مجددا در همان قسمت کلیک کنید.

 

j

 

پنل Brushes
پنل Brushes محل اصلی برای ساخت، ویرایش، ذخیره سازی و بارگذاری یک براش خاص یا براش آماده است. شما می توانید چندین ویژگی مثل شکل قلم موی براش، scattering و opacity jitter و flow jitter و Background/Foreground jitter را به صورت دستی یا سفارشی وارد کنید.
برای به نمایش درآوردن پنل Brushes به مسیر Window > Brushes رفته و یا کلید F5 را فشار دهید. برای فعال سازی گزینه ها Brush Preset باید ابتدا ابزار Brush را از نوار ابزار انتخاب کنید.
به محض مشاهده پنل براش، روی گزینه Brush Presets در سمت چپ پنل کلیک کنید، سپس لیستی از براش های فعال را مشاهده خواهید کرد. قبل از ادامه کار آن ها را آزمایش کنید، مثال با استفاده از براش های آماده مختلف چند استروک بکشید و ببینید چه اتفاقی می افتد. در ادامه می خواهیم یک براش سفارشی بسازیم و چند متغیر به آن اضافه کنیم.

k

l

_____________________________________

**امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید **

2 دیدگاه دربارهٔ «راهنمایی های اولیه در مورد کار با ابزار Brush در فتوشاپ»

  1. خيلي ممنون هموطن استفاده كرديم
    اميدوارم خداوند بر توفيقاتتان بيفزايد.
    ياعلي

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.