آشنایی با مدیریت ابزار رنگ در کورل دراو

آموزش مقدماتی کورل دراو ، درس پنجم – آشنایی با مدیریت ابزار رنگ در کورل دراو

مرور کلی پالت رنگ  – بخش اول

پالت رنگ چیست؟
به کناره سمت راست صفحه CorelDraw نگاه کنید. اگر تغییری در تنظیمات پیش فرض ایجاد نکرده باشید، دو ردیف رنگ، مطابق شکل، مشاهده خواهید کرد. این یک پالت رنگ باز است. CorelDraw مدیریت رنگ قدرتمند و ابزارهای مرتبط با آن را برای کاربران فراهم کرده است و پالتی که مشاهده می کنید کلید همه کارهایی است که با رنگ انجام می دهید.

 

مشاهده نام رنگ
ماوس را روی یکی از رنگ ها نگه دارید، بدون اینکه کلیک کنید، حالا می توانید نام رنگ را مشاهده کنید.

پیمایش (Scroll) انتخاب های رنگ
روی یکی از پیکان های جهت نمایی که در قسمت پایین پالت رنگ قرار دارد کلیک کنید تا بتوانید رنگ های موجود را مشاهده نمایید.

 

بستن پالت موجود یا پالت که در حال حاضر فعال است
به مسیر Window, Color Palettes, None بروید تا همه پالت ها بسته شود، یا، شما می توانید با دقت روی حاشیه پالت رنگ کلیک راست کنید (این کار به تمرین نیاز دارد تا بتوان نقطه مناسب را پیدا کرد). سپس گزینه Close Palette را انتخاب کنید.

 

پالت های آماده رنگ

باز کردن پالت Preset 
به مسیر Window, Color Palette بروید. حالا لیستی از پالت های آماده را مشاهده می کنید. روی یکی از پالت ها کلیک کنید تا باز شود، سپس پالت مورد نظر باز شده و به قسکت کناری صفحه ضمیمه می شود. شما می توانید همزمان چند پالت باز در روی صفحه داشته باشید.

 

در مورد پالت های آماده
پالت های آماده، مجموعه های رنگ را برای کاربردهای همگانی و شخصی در اختیار کاربران قرار می دهد. پالت های Uniform Colors و CorelDraw برای کاربردهای همگانی هستند و معمولا برای چاپ توسط چاپگرهای رومیزی مورد استفاده قرار می گیرند. پالت های Pantone و TruMatch مجموعه رنگ های حرفه ای هستند که برای چاپ های تجاری بکار می روند. مدل های Netscape Navigator و Internet Explorer رنگ هایی برای استفاده های اینترنتی در اختیار کاربر قرار می دهند. شما می توانید در اغلب برنامه های کاربردی CorelDraw مانند Uniform Fill، که اجازه انتخاب رنگ به شما می دهند، به پالت های آماده دسترسی داشته باشید.

باز کردن Palette Browser
به مسیر Window, Color Palettes, Color Palette Browser بروید. مرورگر یا browser یک پنجره Docker است که دسترسی سریع شما را به همه پالت های رنگ قابل دسترس امکان پذیر می کند. روی مربع کنار پالتی که می خواهید آن را باز کنید کلیک کنید، حالا این پنجره در کنار سایر پالت های باز قرار می گیرد. مجددا کلیک کنید تا پالت از حالت فعال بودن خارج شده و بسته شود. مثل همه Dockerها، Color Palette Browser را نیز می توان در زمانی که به آن نیازی نیست مینی مایز کرد.

 

تنظیم پالت رنگ به عنوان یک پالت پیش فرض (Set as Default)
پالت رنگی که قصد دارید تنظیمات پیش فرض خود را روی آن تنظیم کنید باز کنید. در حاشیه پالت رنگ کلیک راست کرده و گزینه Set as Default Palette را انتخاب نمایید.

 

ساخت پالت رنگ

ساخت یک پالت جدید
به مسیر Window, Color Palettes, Palette Editor بروید تا پنجره Palette Editor باز شود.

نام گذاری پالت جدید
روی آیکون New Palette، که در شکل مشخص شده است، کلیک کنید تا پنجره New Palette باز شود. از قسمت Save In محلی را که می خواهید پالت جدید در آن جا ذخیره شود انتخاب کنید، معمولا مسیر C:\\Program Files\Corel\Grahics\Custom\Palettes به راحتی قابل دسترسی است. نام مورد نظر را در قسمت File Name تایپ کنید. سپس روی دکمه Save کلیک نمایید. حالا پالت جدید شما در پنجره Palette Editor ظاهر خواهد شد.

 

اضافه کردن رنگ به پالت جدید
روی دکمه Add Color کلیک کنید. پنجره ای به نام Select Color باز خواهد شد که همه گزینه های موجود برای انتخاب رنگ در CorelDraw را به نمایش می گذارد. رنگ اول را انتخاب کنید. روی Add to Palette کلیک کنید. حالا رنگ بعد را اضافه کنید و یا روی close کلیک کنید تا به پنجره Palette Editor بازگردید. در نمونه ای که مشاهده می کنید 7 رنگ به پالت جدید اضافه شده است. شما می توانید رنگ ها را به دلخواه نام گذاری کنید. برای این کار رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و نام آن را که در قسمت پایین صفحه قرار دارد را تغییر دهید.

 

ویرایش کردن پالت رنگ
روی رنگ مورد نظر کلیک کنید. سپس روی دکمه Edit Color کلیک کرده و یک رنگ جایگزین انتخاب نمایید.

 
بستن پنجره Palette Editor 
روی دکمه OK واقع در پنجره Palette Editor کلیک کنید تا Palette Editor بسته شود. شما باید برای این که بتوانید پالتی که ساخته اید را روی صفحه مشاهده کنید باید آن را باز کنید.
 
باز کردن پالت رنگ بستن پالت باز
به مسیر Window, Color Palettes, None بروید تا همه پالت های باز بسته شود. معمولا هنگام کار به بیش از یک پالت نیازی نخواهید داشت.

باز کردن پالت سفارشی 
به مسیر Window, Color Palettes, Open Palette بروید تا پنجره Open Palette باز شود. فهرست راهنما را از جایی که پالت رنگ ذخیره شده پیدا کنید. پالت های CorelDraw دارای یک فرمت cpl هستند که نام را دنبال می کنند. روی پالت مورد نظر، سپس روی Open کلیک کنید. پالت انتخابی شما در سمت راست صفحه ظاهر خواهد شد.

 

ویرایش پالت سفارشی
روی حاشیه پالت کلیک راست کرده تا Palette Editor باز شود. شما به این ترتیب می توانید رنگ ها را به آسانی از صفحه اضافه و یا ویرایش کنید. رنگ را اضافه و یا ویرایش کرده، سپس روی OK کلیک کنید تا Palette Editor انتخاب شود. تغییرات صفحه نمایش شما را تغییر خواهد داد.

انتخاب پالت سفارشی
روی حاشیه پالت کلیک راست کنید. گزینه Close Palette را انتخاب نمایید. شما می توانید این کار را از مسیر Choose Window, Color Palettes, None نیز انجام دهید تا همه پالت ها بسته شود.

 

 

سفارشی کردن پالت نمایش

باز کردن پنجره Options
روی حاشیه پالت color کلیک راست کنید تا پنجره Options باز شود. این کار شما را مستقیما به تنظیمات Customize Color Palette هدایت می کند. شما می توانید از مسیر Layout, Page Setup نیز اقدام کنید.

 

پنجره Palette Customize
به مسیر از لیست Options مسیر Workspace, Customize, Color Palette را طی کنید. روی کلید (+) کلیک کنید تا گزینه های پنهان ظاهر شود.

 تغییر دادن نمای Swatch
برای سواچ های رنگ بزرگ تر و حاشیه های عریض تر، روی Large Swatches کنید تا سایز حاشیه های پالت بزرگ تر شود. در انتها روی OK کلیک کنید تا فرایند کامل شود.
 
تنظیم ردیف نمایش رنگ
مطابق شکل Palette Customize باز کنید. تعداد را در حالت Minimum Palette Rows When Docked قرار دهید. شماره نشان دهنده تعداد سطور رنگ به نمایش گذاشته در روی صفخه است. هر چه تعداد بیشتر باشد شما انتخاب رنگ بیشتری دارید بدون این که بخواهید صفحه را به بالا یا پایین حرکت دهید، اما در عین حال فضای بیشتری از صفحه را اشغال می کند. روی OK کلیک کنید تا فرایند کامل شود. نمونه ای مشاهده می کنید روی 6 row تنظیم شده است، اما از آنجا که فقط 5 ردیف در پالت باز وجود دارد، فقط 5 ردیف نشان داده شده است.
 
“No Color” Well یا بدون رنگ
پنجره Palette Customize را باز کنید. می بینید که “No Color” Well در قسمت Color Wells نشان داده شده است. این به color well که در گوشه فوقانی سمت چپ پالت که با مربع زرد رنگی نشان داده شده بر می گردد. این آیکون باید دائما فعال باشد تا هنگام کار با اشیا در زمان صرفه جویی شود. یک بار کلیک روی این سواچ، fill یا outline را از بین می برد.

حرکت دادن یا منتقل کردن یک پالت رنگ

منتقل کردن پالت به فضای کار (Workspace)
روی حاشیه پالت کلیک کرده و آن را در قسمت مورد نظر از فضای کار بکشید. یک سایه خاکستری رنگ مربعی شکل، شکل و سایز پالت را نشان می دهد تا عمل جایگزینی به درستی انجام شود. کلید ماوس را رها کنید تا عملیات کامل شود. روی فضای مربوط به قسمت عنوان کلیک و drag کرده و آن را به محل مورد نظر خود حرکت دهید.

 

تغییر دادن سایز پالت متحرک
ماوس را روی حاشیه پالت حرکت دهید. وقتی نشانگر ماوس تبدیل به یک پیکان دو سر شد، می توانید روی ضلعی از پالت که می خواهید کوچک تر یا بزرگ تر شود کلیک کرده و آن را بکشید.

حرکت دادن پالت و “Dock”  
شما می توانید یک پالت را روی هر یک از اضلاع و کناره های صفحه “Dock” حرکت کنید . روی حاشیه پالت کلیک و آن را به سمت پایین، بالا و یا چپ بکشید. وقتی پالت روی فضای کار قرار گرفت یک سایه چهار گوش خاکستری رنگ ظاهر می شود و وقتی که در موقعیت dock موازی با ضلع جدید قرار می گیرد، به یک مستطیل بلند تغییر پیدا خواهد کرد. نمونه ای که مشاهده می کنید یک پالت dock شده روی قسمت پایین صفحه با یک پالت متفاوت dock شده دیگر که درست در زیر منو قرار دارد می باشد. به ندرت پیش می آید که برای یک سند به دو پالت نیاز داشته باشید.

 

بستن پالت
روی آیکون x کلیک کنید تا پالت معلق بسته شود. روی حاشیه پالت شناور آزاد یا dock کلیک راست کنید. حالا گزینه Close Palette را انتخاب کنید. یا همه پالت ها را با انتخاب Window, Color Palette, None ببندید.

 

 

Outline/Fill با پالت

رسم مستطیل 
ابزار Rectangle را انتخاب کنید. روی صفحه کلیک و drag کرده و یک مستطیل رسم نمایید.

فعال کردن تنظیمات
روی حاشیه پالت کلیک راست کرده و گزینه Customize را از منو انتخاب کنید. مطمئن شوید گزینه Set Outline در قسمت Mouse Button 2 انتخاب شده است. به این ترتیب شما می توانید outline یا شکل کلی و پیرامونی هر شئ را با کلید سمت راست ماوس خود تنظیم کنید.
تنظیم رنگ Outline یا پیرامون
ابزار Pick را انتخاب کنید. روی رنگ مورد نظر خود کلیک راست کنید.
تنظیم کردن رنگ Fill
ابزار Pick را انتخاب کنید. روی رنگ fill مورد نظر خود کلیک راست کنید.
تنظیم مقادیر پیش فرض با پالت

پاک کردن همه انتخاب ها
مطمئن شوید چیزی در سند در حالت انتخاب قرار ندارد.

فعال کردن تنظیمات
روی پالت کلیک راست کرده و گزینه Customize را از منو انتخاب کنید. مطمئن شوید گزینه Set Outline در قسمت Mouse Button 2 فعال است. با فعال بودن این گزینه شما می توانید outline را با دکمه راست ماوس خود تنظیم کنید.

استفاده از رنگ مطمئن برای وب 

چرا مطمئن برای وب؟
وقتی شما تصویری برای نمایش دادن وی اینترنت آماده می کنید، عملا هیچ کنترلی روی این که مانیتور یا صفحه نمایش اثر شما را نشان می دهد ندارید. تنها 246 رنگ وجود دارد که با هر صفحه نمایشگری سازگاری دارند. استفاده از سایر هر رنگ دیگری می تواند منجر به ایجاد یک رنگ بندی نامناسب، مبهم و نقطه نقطه شود. نمونه ای که مشاده می کنید نشان می دهد چگونه این تغییر رخ می دهد. نمونه زیرین یک تغییر رنگ است.

پالت های مطمئن برای وب
CorelDraw دو پالت برای محصولات وب ارائه کرده است. Netscape Navigator و Microsoft Internet Explorer.
مقادیر مطمئن RGB برای وب
رنگ های وب معمولا با ارقام و شماره های Hex تعریف می شوند. فقط مقدار 00, 33 و 66 و 99 و CC و FF برای وب مطمئن هستند. با بررسی نام های موجود در دو پالت مطمئن برای وب تنها ترکیب هایی از این مقادیر را پیدا خواهید کرد. مقادیر معادل و مشابه RGB عبارتند از 0 و51 و 102 و 153و 204 و 255. CorelDraw گزینه هایی برای وارد کردن مقادیر RGB با بسیاری از مدل های رنگ دیگر فراهم کرده است.
احتیاط گرافیکی وب 
CorelDraw تعدادی زیادی رنگ و افکت در اختیار کاربران قرار داده است، اما همه این گزینه ها منتهی به یک تصویر گرافیکی مناسب برای وب نمی شوند. نمایشگرها دارای رزولوشن یا درجه وضوح کمتری نسبت به چاپگرهای رومیزی دارند و مطلوبیت جزییات اغلب در هنگام export کردن کاهش پیدا می کند. به پس زمینه نمونه مقابل توجه کنید. این پس زمینه روی صفحه نمایشگر بسیار صاف و صیقلی بود. حالا دقت کنید که چگونه متن روی این پس زمینه تجزیه شده است، حتی با این که anti-aliasing انتخاب شده است.

3 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با مدیریت ابزار رنگ در کورل دراو»

  1. مطالب خیلی جالب و کاربردی بود
    لطف میکنید یچیزی رو توضیح بدید؟
    اگر در یه صفحه پر از طرح و رنگ بخواهیم مثلا فقط یک رنگ را انتخاب کرده و گروپ کنیم چطور باید عمل کنیم تا نیاز نباشه دونه دونه سلکت بشه؟

  2. سلام
    رنگها در کورل من وضوح کامل ندارن مثلا رنگ قرمز صورتی نشون داده میشه!! علتش چیه؟؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.