آموزش ساخت براش

یکی از قدرتمندترین ویژگی ها و امکانات فتوشاپ قابلیت ساخت براش های سفارشی یا دست ساز از طرح های اولیه با استفاده از هر تصویری به عنوان مرجع یا الگو می باشد.

 

 

 

1

 

 

 

مرحله1
تصویرمورد نظر را در فتوشاپ باز کنید. سپس روی لالیه Background دو بار کلیک کنید تا قفل الیه باز شود. سپس به پنل Channels رفته ( Window > Channel ) و یکی از آن ها را duplicate کنید ، پرای این کار کانال مورد نظر ا انتخاب و آن را روی آیکون Create New Channel واقع در قسمت پایین پنل بکشید(. من در اینجا از کانال Red استفاده می کنم، سپس سایر کانال ها را خاموش کنید.

 

2

 

پس از آن، »Red copy« را انتخاب کرده و کلیدهای Ctrl + I را بزنید تا رنگ های معکوس شوند .

 

3

 

 سپس levels را کمی تغییر دهید تا برگ سفید تر شود. سرانجام، کلیدهای Ctrl + A را بزنید تا کل تصویر انتخاب شود، کلیدهای Ctrl + C را بزنید تا کانال »Red copy« کپی شود، در نهایت آن را پاک کنید. به یاد داشته باشید قبل از ادامه کار کانال RGB را روشن کنید.

 

4

 

 

مرحله2
به پنل لالیه ها بازگردید، تنها لالیه موجود را انتخاب و به مسیر Layer > Layer Mask > Reveal All بروید.

5

مجددا به پنل Channels بروید و کانال Layer Mask واقع در قسمت پایین پنل را انتخاب کنید.

6

 

 

 کلید های  Ctrl + V  را بزنید تا تصویر روی صفحه طراحی paste  شود. حاال به پنل لالیه ها بازگردید و ببینید تصویر چگونه به نظر می رسد.

7

 

 

 

مرحله3
حاال به برگ تعدادی لالیه adjustment  اضافه می کنیم. تا تصویر را سیاه و سفید کنیم .

ابتدا به مسیر  Layer > New Adjustments layer > Black & With بروید تا پنل Black & With   ظاهر شود .  سپس تنظیمات را اعمال کنید ( برای این تصویر تنظیمات زیر را اعمال کنید )

 

8

 

سپس از همان مسیر  Layer > New Adjustment Layer  رفته و این بار  Levels را انتخاب کرده و تنظیم میکنیم .

 

9

 

 

حال هر 3 لایه را با هم ادغام میکنیم ؛ برای این کار کلید Ctrl را نگاه داشته و روی هر 3 لایه کلیک کرده و سپس از کلید های Ctrl + E  استفاده میکنیم .

بعد از ادغام لایه ها حالا وقت Save  کردن تصویرمان به عنوان براش است . برای این کار به مسیر Edit > Define Brush Preset میرویم و نام براش را انتخاب و کلید ok را فشار داده. حالا ما یک براش  گل ساخته ایم :

 

10

 

 

______________________________________

** امید وارم از این آموزش زیبا لذت برده باشید **