تنظیمات صفحه

آموزش مقدماتی کورل دراو ، درس چهارم – تنظیمات صفحه

 

 

تنظیمات صفحه (Booklet)
ابتدا به مسیر Layout> Page Setup بروید. حالا پنجره Options باز می شود. از لیست Options گزینه های Page و سپس Layout را انتخاب کنید.

 

حالا از لیست Layout گزینه booklet را انتخاب و تنظیمات موجود در تصویر را اعمال نمایید. سپس گزینه Facing Pages را فعال کنید (این یعنی پشت و روی صفحات چاپ شود)

 

در این مرحله باید برای Booklet سایز صفحه در نظر بگیریم. برای این کار از لیست options گزینه Page Size را انتخاب کرده و آن را در حالت Landscape>Letter قرار می دهیم.

 

یک کتابچه کوچک (booklet) از این نوع با تا کردن یک صفحه با سایز نامه (letter) از وسط، صفحات 8.5×5.5 را تشکیل می دهد، بنابراین جهت صفحه را باید در حالت landscape قرار دهیم. روی دکمه OK کلیک کنید تا به سند برگردیم. تعداد صفحاتی را که در نظر دارید وارد کنید، اما تعداد این صفحات باید از ضرایب عدد 4 باشد چون صفحات پشت و رو هستند. به یاد داشته باشید که هر صفحه ای که روی صفحه قرار دارد هنگامی که چاپ می شود فقط نیمی از یک صفحه را پوشش می دهد. توجه می کنید که در تصویر زیر Paperدر حالت Letter یا سایز 8.5×11 تنظیم شده است، اما خط کش هنوز مقدار 8.5×5.5 را نشان می دهد.

تنظیمات Label
به مسیر Layout> Page Setup بروید. از پنجره Options گزینه Labels را از پنجره Size انتخاب کنید. حالا Label Type را انتخاب کنید. روی علامت + کنار نام لیبل کلیک کنید تا انواع لیبل های موجود را مشاهده کنید. شماره محصول لیبل خود را مشخص کنید.

 

 سفارشی کردن لیبل ها
روی دکمه Customize Label کلیک کنید. شما می توانید Label Size و Page Margins و Gutters و تعداد سطرها و ستون هایی را که روی یک صفحه چاپ خواهد شد را تنظیم کنید. این معمولا برای تنظیم کردن حاشیه های مختلف در چاپگرها و یا هنگامی که قادر به پیدا کردن مدل لیبل مورد نظر خود نیستید مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ساخت لیبل 
روی OK کلیک کنید تا به محیط کار باز گردید. حالا یک لیبل به نمایش در آمده است. به سایز صفحه که توسط خط کش نشان داده شده توجه کنید، می بینید که سایز صفحه برابر سایز لیبل است. (در این مثال 2×4). هنگام چاپ ، اطلاعات روی لیبل مطابق تنظیماتی که در پنجره Options مشخص کردید روی همه لیبل ها تکرار می شوند.

 

تنظیم پس زمینه صفحه

باز کردن پنجره Options
تنظیم پس زمینه صفحه می تواند رنگ و یا پترن صفحه را تحت تاثیر قرار دهد. شما می توانید انتخاب کنید که پترن چاپ و export شود یا نه. به مسیر Layout> Page Setup بروید. حالا پنجره Options باز خواهد شد. گزینه Background را از لیست انتخاب کنید.

 

ایجاد یک پس زمینه Solid
گزینه Solid را انتخاب کرده و روی منوی رنگ کلیک کرده و یکی از رنگ ها را انتخاب کنید. می توانید برای انتخاب رنگ هایی غیر از رنگ های موجود روی گزینه Other کلیک کنید تا همه رنگ های موجود در CorelDraw را مشاهده کنید. رنگی که انتخاب می کنید به منوی رنگ اضافه می شود.

ایجاد پس زمینه پترن دار
روی گزینه Bitmap کلیک و Browse را انتخاب کنید تا بتوانید پترن مورد نظر خود را برای پس زمینه انتخاب کنید. لیست Files of Type انواع فایل هایی را که می توانید برای پس زمینه استفاده کنید را نشان می دهد. فایل مورد نظر خود را انتخاب و روی Open کلیک کنید. حالا روی دکمه OK کلیک کرده تا به سند اصلی خود که حالا دارای یک پس زمینه است بازگردید.

 

سفارشی کردن پس زمینه پترن دار
پنجره Options را باز کزده (مثل مرحله1). پس زمینه پترن دار هنوز در حالت انتخاب قرار دارد و نام فایل در قسمت Source لیست شده است. اگر فایل پس زمینه بزرگ است، می توانید انتخاب کنید که فایل خارج از سند لینک شود. روی گزینه Linked در قسمت Source کلیک کنید. شما می توانید به صورت دستی سایزی را برای تکرار پس زمینه مشخص کنید، اگر چه این کار در بیشتر موارد توصیه نمی شود. بهتر است پترن خود را قبل از وارد کردن آن به عنوان یک پس زمینه تنظیم کنید.

چاپ با یک پس زمینه
گزینه Print and Export Background را فعال کنید تا printing and export for your background غیر فعال شود. شما می توانید پترن یا رنگی را هنگام کار مشاهده کنید، اما این قابل چاپ نخواهد بود و همراه پس زمینه export نخواهد شد.

 

کار با پس زمینه
وقتی شما یک پس زمینه مشخص می کنید، این پس زمینه روی هر صفحه از سند اعمال می شود. شما نمی توانید پس زمینه را درون سند ویرایش کنید. پس زمینه هنگام کار در نمای Wireframe نشان داده نمی شود و هنگام کار در نمای Draft نیز به صورت دندانه دندانه و ناهموار به نمایش در خواهد آمد.

 

تنظیمات خطوط راهنما

ایجاد یک خط راهنمای جدید
روی خط کش عمودی کلیک کرده و یک خط عمودی روی صفحه drag کنید. خط را در محل مورد نظر قرار داده و کلید ماوس را رها کنید. حالا روی خط کش افقی کلیک کرده و یک خط افقی روی صفحه drag کنید.

 

حرکت دادن یک خط راهنما
ابزار Pick را انتخاب کرده و روی خط کلیک کنید. حالا خط به رنگ قرمز در می آید که این نشان می دهد خط انتخاب شده است. حالا نشانگر ماوس را روی خط به حرکت در آورید تا به یک پیکان چهار سر تغییر شکل پیدا کند، حالا رنگ خط آبی می شود. با فشار دادن کلید ماوس مجددا رنگ خط به رنگ قرمز تغییر پیدا می کند. با رها کردن کلید ماوس رنگ خط تغییر پیدا می کند که این نشان می دهد خط فعال نیست.

 

 

چرخش خط راهنما
روی خط دوبار کلیک کنید. رنگ خط به رنگ آبی و نشانگر ماوس به یک پیکان گرد دو سر تغییر پیدا می کند. حالا با کلیک و drag کردن، خط شروع به چرخیدن می کند. اگر همزمان با چرخاندن خط کلید CTRL را نگه دارید خط به میزان 15 درجه می چرخد. شما می توانید مرکز چرخش را نیز حرکت دهید. برای این کار روی مرکز خط کلیک و آن را به یک موقعیت جدید drag کنید.

 
چسباندن شئ به خط راهنما (Snap to Guidelines)
به مسیر View>Snap to Guidelines بروید. این گزینه یک خاصیت مغناطیسی در خط ایجاد می کند. وقتی یک شئ به نزدیک خط منتقل می شود، این خاصیت خط باعث جذب شدن شی به روی خط می شود. برای غیر فعال کردن این ویژگی به منوی View رفته و مجددا گزینه Snap to Guidelines را انتخاب کنید.
خاموش کردن خطوط راهنما
به مسیر View> Guidelines بروید تا خطوط راهنما محو یا خاموش شوند. همین کار را برای روشن کردن آن ها تکرار کنید. خطوط راهنما هنگام خاموش بودن در همان محل باقی می مانند.
تنظیم خطوط راهنما به صورت عددی
به مسیر View> Guidelines Setup بروید. گزین های Horizontal, Vertical و یا Slanted را از لیست Options انتخاب کنید. مقدار عددی نقطه ای را که می خواهید خط در آن جا قرار گیرد وارد کرده و در انتها روی دکمه Add کلیک کنید. شما می توانید همزمان چند خط راهنما اضافه کنید. پس از اتمام کار روی دکمه OK کلیک کنید.
 
تغییر دادن رنگ خطوط راهنما 
به مسیر View> Guideline Setup بروید. روی منوی رنگ کلیک کرده و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای دیدن گزینه های دیگر رنگ روی دکمه CorelDraw کلیک کنید.