آشنایی با ابزارهای مقدماتی در کورل دراو

آموزش مقدماتی کورل دراو ، درس هفتم – آشنایی با ابزارهای مقدماتی در کورل دراو  ( قسمت دوم )

 

مرور کلی ابزار Shape

انتخاب کردن ابزار Shape 
روی ابزار Shape واقع در نوار ابزار کلیک کنید

 

ویژگی های پیشرفته ابزار Shape
روی مثلثی که در گوشه سمت راست ابزار Shape قرار دارد کلیک کنید تا پنجره Shape Edit Features باز شود. این منو کاربردهای پیشرفته ای را به نمایش می گذارد که توضیح آن ها در این آموزش مقدماتی نمی گنجد، اما شما باید با محل تمامی این ابزارها در نوار ابزار آشنایی داشته باشید. ابزارهای موجود در این منو شامل ابزار Shape و Knife (چاقو)، Eraser (پاکن) و ابزار Free Transform می باشد.

انتخاب گره با استفاده از ابزار Shape
ابزار Shape با گره هایی که درون شئ قرار دارد کار می کند. گره های انتخاب شده با رنگ سیاه نشان داده شده اند. شما می توانید با نگه داشتن کلید Shift بیش از یک گره را انتخاب کنید. راه دیگری که برای انجام این کار وجود دارد خیمه زدن (کلیک و drag) دور گره های مورد نظر می باشد.
ابزار Shape با Text
ابزار Text را انتخاب کرده و کلمه “Move” را تایپ کنید. ابزار Shape را انتخاب کنید. با کلیک کردن در مربعی که در گوشه پایین سمت چپ حروف حرف “e” قرار دارد آن را انتخاب کنید. حالا مربع سیاه رنگ می شود. روی مربع کلیک کرده و آن را بکشید تا حرف مورد نظر حرکت کند. شما می توانید در حالی که حرف را حرکت می دهید کلید CTRL را نگه دارید تا نقل و انتقال در امتداد خط پایه متن انجام شود. شما همچنین می توانید با استفاده از ابزار Shape، سایز، رنگ و دیگر ویژگی های حروف را به طور جداگانه تغییر دهید.
ویژگی های ابزار Shape
ابزاShape هیچ ویژگی خاصی ندارد.
مرور کلی ابزار Zoom 

انتخاب کردن ابزار Zoom
روی ابزار Zoom واقع در نوار ابزار کلیک کنید. ابزار Zoom نمای محیط کار شما را کنترل می کند و یکی از ابزارهای است که شما باید کار کردن با آن را به خوبی یاد بگیرید. در CorelDraw، اغلب کارهای شما بین نمای نزدیک کار و کار کردن با نمای کلی طرح در حال تغییر است. زمانی که برای یادگیری تنظیم گزینه های zoom صرف می شود با تمرین سریع تر می شود.

Zoom In ماوس
شئی را روی صفحه قرار دهید. ابزار Zoom را انتخاب کرده و روی شئ کلیک چپ کنید. می بینید که شئ بزرگ خواهد شد. وقتی بزرگنمایی اتفاق افتاد، جایی که شما کلیک می کنید مرکز صفحه خواهد شد.
Zoom Out ماوس
روی صفحه کلیک راست کنید. ببینید چگونه آیکون نشانگر ماوس از + به – تبدیل می شود. مجددا کلیک کنید تا این فرایند تکرار شود. Zoom Out ماوس شئ شما را به نمای قبل باز می گرداند.
Marquee Zoom یا زوم خیمه ای
روی قسمتی از سند کلیک و drag کنید. بزرگنمایی به صورت انتخاب خیمه ای معمولا در زمانی که شما می خواهید روی قسمت های مشخصی از سند کار کنید که به بزرگنمایی بیشتری نیاز دارند مناسب است.
نوار تنظیمات Zoom
ابزار Zoom را انتخاب کنید. به نوار تنظیمات ابزار Zoom که در قسمت فوقانی محیط کار قرار دارد توجه کنید. با استفاده از این ابزارها تنها با یک کلیک می توانید به ابزارهای Zoom و Pan و Zoom In و Zoom Out و Display actual size (نمایش سایز واقعی)، Zoom to Selected object (زوم کردن روی شئ انتخاب شده)، Zoom to All Objects (زوم کردن روی همه اشیا)، Zoom to Page Height (زوم کردن در امتداد طول صفحه) و پنجره View Manager Docker (پنجره مدیریت Docker) دسترسی پیدا کنید.
انتخاب هایی موجود در منوی باز شونده
منوی Zoom Levels یا مقادیر بزرگنمایی درست در زیر منوی اصلی قرار دارد. این گزینه ها دسترسی سریع شما را به مقادیر پیش فرض بزرگنمایی فراهم می کند. روی مثلث کوچکی که در گوشه سمت راست قرار دارد کلیک کنید تا لیست انتخاب ها نمایش داده شود سپس مقدار مورد نظر را انتخاب کنید.
ابزار Pan
روی مثلثی که در گوشه سمت راست پایین ابزار Zoom قرار دارد کلیک کنید تا ابزار Pan انتخاب شود. شما می توانید روی آیکون ابزار Pan که در نوار تنظیمات قرار دارد نیز کلیک کنید. روی صفحه کار خود کلیک و drag کنید. ابزار Pan سند شما را در صفحه به حرکت در خواهد آورد و این امکان برای شما فراهم می شود تا اسکرول کنید و یا هر بخشی از سند را در صفحه قرار دهید. این تنها نما را تحت تاثیر قرار می دهد نه محل قرار گیری اشیا را.
ویژگی های ابزار
روی ابزار Zoom یا ابزار Pan کلیک راست کنید تا پنجره تنظیمات ابزار Zoom, Pan Tool باز شود. شما می توانید کلیک راست ماوس خود را تغییر دهید تا یک منو ایجاد شود، اما من انجام این کار را توصیه نمی کنم. کلید راست ماوس اغلب به عنوان ابزاری برای تغییر دادن نما و منظره به کار برده می شود. کاربران نسخه قبل CorelDraw: شما می توانید گزینه Use Traditional Zoom را فعال کنید، که این گزینه همانند نسخه های قبل، در قسمت نوار تنظیمات ابزار قرار دارد. به هر حال، نوار تنظیمات یا امکانات در مقایسه با منوهای باز شونده که نیاز به دو بار کلیک کردن دارند دسترسی شما را به ابزار مورد نظر تنها با یک کلیک امکان پذیر می سازد.
مرور کلی ابزار Freehand

انتخاب کردن ابزار Freehand
روی ابزار Freehand واقع در نوار ابزار کلیک کنید. این ابزار نقاشی freehand شما است و برای نقاشی کردن اشیائی که از زیر مجموعه های مستطیل، دایره و مارپیچ نیستند مورد استفاده قرار می گیرد.

کشیدن خطوط منحنی 
ابزار Freehand را انتخاب کنید. روی صفحه کلیک و drag کنید تا شکل مورد نظر رسم شود. شما می توانید کلید ماوس را رها کرده و باز هم دنباله همان شکل را رسم کنید. برای این کار باید در نزدیکی آخرین گره کلیک کنید. خط جدید به طور خودکار به انتهای آخرین خطی که رسم کرده اید متصل می شود. در مثال زیر، مربع زرد رنگ جایی را که خط متوقف و مجددا شروع شده است را نشان می دهد.
رسم کردن خط مستقیم
کیلک و سپس کلید ماوس را رها کنید تا گره اولیه خط روی صفحه قرار گیرد. مکان نمای ماوس را به محلی که می خواهید انتهای خط قرار داشته باشد ببرید و کلیک کنید تا گره آخر در آنجا قرار گیرد. شما می توانید با نگه داشتن کلید CTRL در هنگام قرار دادن نقطه آخر، زاویه خط را 15 درجه تغییر دهید. شما همچنین می توانید مانند مرحله2 یک خط جدید به این شئ اضافه کنید.
ایجاد اشکال بسته (1 )
ابزار Freehand را انتخاب کنید. روی صفحه کلیک و به شکل دایره drag کنید، اما ابتدا و انتهای خط را مطابق شکل زیر به هم نرسانید. در پالت رنگی که در گوشه سمت راست صفحه قرار دارد روی یک رنگ کلیک کنید. با این کار شئ شما باید رنگ آمیزی شود، اما چون خط بسته نشده است، رنگ نشان داده نمی شود. اگر به قسمت پایین سمت راست صفحه نگاه کنید متوجه می شوید که قسمتی که نشان دهنده وضعیت رنگ است نشان می دهد که شئ رنگ آمیزی شده است.
ایجاد اشکال بسته: بخش دوم
روی دکمه Auto-Close واقع در نوار تنظیمات کلیک کنید (آیکونی که با مربع زرد مشخص شده است). حالا شئ باید رنگ آمیزی شده باشد چون نقاط انتهایی به هم متصل شده اند.
تغییر دادن Outline یا طرح کلی
قسمت Outline را از نوار تنظیمات پیدا کنید. روی کلید باز کننده منو کلیک کرده و سایز و حالت Outline مورد نظر خود را انتخاب کنید.
منوی ابزار Freehand 
روی مثلثی که در گوشه سمت راست ابزار Freehand قرار دارد کلیک کنید تا منوی ابزار باز شود. حالا گزینه های دیگر این ابزار را مشاهده می کنید.