Layer Styles در فتوشاپ

آموزش فتوشاپ ، درس پانزدهم –  Layer Styles در فتوشاپ

 

در فتوشاپ می توان افکت هایی به لایه ها اضافه نمود که به طور خودکار تغییراتی در لایه ایجاد می کنند. ترکیب افکت ها روی هر لایه Layer Style یا حالت لایه نامیده می شود. در این درس به شما آموزش داده می شود چگونه از آنها استفاده کنید و layer style های مورد نظر خود را روی تصویر اعمال کنید.

Layer Style چیست؟

نکته: اگر سعی در پیدا کردن راه ها و چگونگی نصب Layer Style ها هستید به آموزش فوق مراجعه کنید. Installing Layer Styles in  Photoshop یا نصب Layer Styles در فتوشاپ.

Layer Style ها جلوه های ویژه ای هستند که با سرعت و به آسانی می وان آنها را روی لایه ها در فتوشاپ اعمال کرد تا به طور قابل ملاحظه ای ظاهر هر چیز را در کمترین زمان تغییر دهد. آنها یا به طور از قبل تنظیم شده، یا به صورت Layer Style های دست ساز وجود دارند که کاربر آنها را ایجاد و برای استفاده های بعدی خود ذخیره نموده است.
یکی از خصوصیات مفید Layer Style ها این است که رابطه نزدیکی با محتوای لایه (layer contents) دارد. از آنجایی که style در اصل یک موجودیت یا خصیصه مجزاست که فقط با لایه ارتباط پیدا می کند، به طور پی در پی خود را با تغییرات محتوا یعنی هر نوع ویرایش یا انتقالی که در محتوا صورت می گیرد، هماهنگ یا update می کند.بعلاوه، جلوه ها  بعد از اعمال شدن به آسانی می توانند تنظیم و هماهنگ شوند.

متنی که در زیر مشاهده می کنید قبل و بعد از اعمال layer styles را نمایش می دهد

 

کاربرد از Layer Style های از قبل تنظیم شده یا Presets

نسخه جدید فتوشاپ با تعداد قابل توجهی از Layer Style های از قبل تنظیم شده که از طریق پالت Style قابل دسترسی است (Window > Styles) بازگشت. برای اعمال کردن یک Layer Style، لایه
ای که می خواهید روی آن کار کنید را انتخاب کنید، سپس Layer Style مورد نظر را انتخاب نمایید.

بعد از به کار بردن Layer Style،افکت های اعمال شده در لایه را می توان در پالت لایه ها دید، تنظیم نمود و غیر فعال کرد. لایه ها با افکت اعمال شده روی آنها یک آیکن’f’ خواهند داشت برای باز یا بسته شدن لیست افکت ها باید روی فلش کوچکی که در سمت راست این آیکن قرار دارد کلیک کنید.
وقتی یک افکت در زیر لایه ایجاد می شود، می توانید با کلیک روی آیکن چشم هر یک از افکت هایی را که لازم ندارید، غیر فعال یا مخفی کنید. این افکت ها درست مثل یک لایه، می توانند مجددا قابل مشاهده یا فعال شوند فقط کافیست روی قسمت سفید (جایی که چشم قرار داشت) کلیک کنید.

ایجاد تغییرات سریع

با دوبار کلیک کردن روی آیکن f، پنجره Layer Style Options باز می شود و شما می توانید style لایه ها را سریعا تغییر دهید. از همین جا می توانید تنظیمات مورد نیاز را به صورت دستی وارد کنید.

ساخت افکت و Style

برای اضافه کردن افکت و style لایه ها، به Layer > Layer Style > Blending Options بروید و یا روی لایه کلیک راست کنید و گزینه Blending Options را انتخاب نمایید. با این کار یک پنجره تنظیمات Layer Style باز خواهد شد.

A. لیستی از Style های از قبل تنظیم شده و آماده (Style Presets)
B. افکت ها (Effects): شامل افکت های گوناگونی است که می توان از آنها در layer style استفاده کرد. به این نکته توجه کنید که، با کلیک کردن روی نام هر کدام از افکت ها، آن افکت فعال و گزینه هایی برای هر کدام از آنها ظاهر می شود.
C. گزینه ها (Options) و تنظیمات (Settings): وقتی که تیک هر یک از افکت ها زده شده است، گزینه های آن هم در این قسمت نمایش داده می شود. وقتی  Blending Options انتخاب شده است،
تنظیماتی مانند Opacity و Fill و سایر گزینه ها به نمایش در می آیند.
D. پیش نمایش Layer Style Preview: یک صفحه پیش نمایش از Layer Style.

افکت ها (B) را می توان با زدن تیک آنها، فعال یا با برداشتن تیک غیرفعال نمود. برای ویرایش یک افکت، لازم است روی نام آن کلیک کنید نه روی checkbox. تنظیمات افکت ها در قسمت Options
یعنی قسمت (C) در تصویر بالا نمایش داده می شوند. برای اعمال افکت ها و گزینه های مورد نظر، بعد از ایجاد تغییرات روی کلید OK کلیک کنید.

انواع افکت های لایه:

Style ها را می توان با افکت های زیر ایجاد کرد:

Drop Shadow– یک سایه پشت محتوای لایه ایجاد می کند.
Inner Shadow– سایه ای روی محتوای لایه ایجاد می کند.
Outer Glow– یک درخشندگی یا براقی در پشت محتوای لایه ایجاد می کند. نمی تواند مانند Drop Shadow فاصله ایحاد کند.
Inner Glow– روی محتوای لایه را درخشان می کند. این افکت نیز نمی تواند مانند inner shadow بین درخشندگی و تصویر فاصله ایجاد کند.
Bevel and Emboss– برای ایجاد highlight های منحصر به فرد و افکت سایه روی محتوای لایه بکار برده می شود.
Satin– به محتوای لایه جلا می دهد و آن را مانند یک سطح صاف و صیقلی می کند.
Color Overlay– محتوای لایه را با رنگ ساده و یک دست، رنگ می کند.
Gradient Overlay– محتوای لایه را با یک صیف رنگ یا گرادیانت، رنگ می کند.
Pattern Overlay– محتوای لایه را با یک الگو یا Pattern رنگ می پوشاند.
Stroke–  با استفاده از یک رنگ یک دست،گرادیانت و یا الگو، خطی در اطراف یا محیط محتوای لایه ایجاد می کند.