ماسک کردن مرکب که با channels و calculatios ساده شده است

آموزش فتوشاپ – ماسک کردن مرکب که با channels و calculatios ساده شده است

 

ماسک کردن مرکب که با channels و calculatios ساده شده است

در این آموزش من به شما نشان می دهم که چگونه در پس زمینه های تک رنگ با استفاده از alpha channels و calculations تصویر، اشیاء را ماسک مرکب کرده و رنگ قالب را پاک کنید. همچنین این تکنیک می تواند از پس زمینه های مرکب به اشیاء کاسته شده اعمال گردد.حتی ممکن است به ابزار brush نیز نیازی پیدا نکنید.

 

چرا از channels برای ساختن ماسک های لایه استفاده می کنیم؟
از زمانیکه فتوشاپ با بسیاری از ابزارهای انتخاب مانند ابزار های magnetic selection , magic wand, quick mask… آمده است چرا از channels استفاده می کنیم؟ دلیل استفاده از آن این است که زمان کاری شما را کاهش داده و برای این کار مناسب تر است.

برای اکثر کاربران که از فتوشاپ برای رتوش عکس های تعطیلاتشان یا پرتره های دوستانشان استفاده می کنند، ممکن است استفاده از channels برای ایجاد ماسک کمی عجیب و سخت به نظر بیاید اما آن ها حتی نمی دانند که channels چیست.

من نمی خواهم توضیح بدهم که channels چیست، شما می توانید خودتان از اینترنت جواب این سئوال ار پیدا کنید. اساساً channels یک تصویر را به سه level از مترادف های نوری قرمز سبز و آبی تقسیم می کند (RGB). بیایید تا آموزش را شروع کنیم.

مرحله 1
من از تصویر چند شاخه بر روی پس زمینه آسمان آبی استفاده می کنم. شما می توانید آن را از اینجا دانلود کنید:
این عکس را در فتوشاپ لود کنید و آن را duplicate کنید. اسم این لایه duplicate شده را branches قرار دهید. ما یک ماسک لایه به این لایه اعمال خواهیم کرد پس شاخه های ما بدون پس زمینه خواهد شد.

مرحله 2
همانطور که می بینید، شاخه های زیادی وجود دارند و استفاده کردن از ابزار Pen برای ایجاد ماسک ممکن است تا همیشه طول بکشد. ابزار Magic Wand نیز وقت زیادی از شما می گیرد و نتیجه آن همیشه لبه های بریده بریده ای دارد. Quick Mask نیز زمان زیادی می گیرد.
تا زمانی که پس زمینه ما یک تک رنگ تخت است، ما از channels لایه برای ایجاد یک لایه آلفا استفاده می کنیم. اگر هنوز متوجه آن نشده اید نگران نباشید، فقط کافی است که مراحل را دنبال کنید. لایه branches را انتخاب کرده و بر روی سربرگ channels در پالت لایه ها کلیک کنید.

 

مرحله 3
حالا به هر سه لایه برای هر کدام از سه رنگ اصلی نگاه کنید، به آن ها alpha channels گفته می شود. RGB channel ترکیبی از این سه است. در اینجا هدف انتخاب یکی از این سه لایه است که بزرگ ترین کننتراست را در بین شاخه ها و پس زمینه نشان می دهد.
بر روی سه لایه کلیک کرده و به تفاوت در روشنی ها دقت کنید. در این مورد شما می توانید بهترین گزینه را در Blue channel پیدا کنید زیرا کنتراست بین شاخه های درخت و پس زمینه آبی بزرگ تر از دو تای دیگر است. پس ما از Blue channel استفاده خواهیم کرد، کلیک کرده و آن را انتخاب کنید.

مرحله 4
با انتخاب Blue channel به Image>Calculations می رویم. این ابزار به ما این اجازه را می دهد که alpha channels را ترکیب کرده و یک پیش نمایش از نتیجه را به ما نشان می دهد. ما از این ابزار برای ایجاد چهارمین channel آلفا همراه با سه تای دیگر که در حال حاضر داریم، ایجاد می کنیم. از تنظیمات تصویر پایین استفاده کنید.

بگذارید تا توضیح دهم که چه اتفاقی برای channel ما می افتد. Source 1 در این مورد channel آبی لایه پس زمینه قفل شده است و این کار آن را با channel آبی لایه branches ترکیب کرده و از حالت Multiply استفاده می کنیم. آبی Multiply شده با نتیجه های Blue در یک تصویر با کنتراست بیشتر در یک channel جدید Alpha 1 نامیده می شود. این کنتراست بین سیاه و سفید را افزایش می دهد. هدف پایانی ما داشتن شاخه ها به رنگ کاملاً سیاه و پس زمینه کاملاً سفید است، در غیر این صورت ما نمی توانیم از این channel به عنوان ماسک لایه استفاده کنیم.

 

مرحله 5
در مرحله 4 ما کنتراست را افزایش دادیم اما باز هم بیشتر باید آن را افزایش دهیم. Alpha 1 channel که تازه ساخبه ایم را انتخاب کرده و دوباره به Image>Calculations می رویم. این بار Blending mode را به Overlay تغییر می دهیم.

در افکت اعمال calculation دوم از Overlay blending mode استفاده می کنیم که سفید ها را سفید تر و تیرگی ها را تیره تر می کند و یک channel دیگر به نام Alpha 2 ایجاد کنید.

مرحله 6
حتی بعد از اعمال calculations دوم قسمت بالای پس زمینه هنوز کمی خاکستری است و ما نمی توانیم هنوز از آن به عنوان ماسک لایه استفاده کنیم زیرا قسمتی از آسمان هنوز پیدا است.
Alpha 2 channel را انتخاب کرده و با استفاده از میانبر Ctrl+L پنجره levels را باز می کنیم. ما می خواهیم از شر تن خاکستری در پس زمینه خلاص شویم و آن را کاملاً سفید کنیم.
مکان نمای Highlight را مانند تصویر زیر به سمت چپ حرکت دهید تا زمانیکه پس زمینه سفید شود. همچنین تیرگی ها را کمی افزایش دهید.

حالا ما چیزی را که می خواهیم کاملاً داریم، پس زمینه سفید و شاخه ها سیاه هستند. ما آماده ایم تا ماسک لایه را از آن ایجاد کنیم.

مرحله 7
کاری که حالا باید انجام دهیم این است که Alpha 2 channel را برعکس کنیم تا شاخه ها سفید و پس زمینه تیره شود زیرا ما می خواهیم که شاخه ها پیدا و پس زمینه پنهان باشد. شما می توانید Alpha 2 channel را با میانبر Ctrl+I معکوس کنید.
کلید Ctrl را نگه داشته و تصویر Alpha 2 thumbnail را در زمانی که شکل مکان نما به یک دست در زیر یک آیکون انتخاب مربعی شکل تغییر کرد کلیک کنید. با این کار یک انتخاب به دور شاخه ها load می شود، مانند تصویر زیر.

مرحله 8
در حالی که انتخاب هنوز در Alpha 2 channel معکوس حالت load شده است، با کلیک کردن بر روی سربرگ Layers از بخش Layers خارج شده و لایه branches را انتخاب کنید.

حالا انتخاب دور شاخه ها را می بینید. این انتخاب شامل تما جزئیات است، چیزی که شما هیچ وقت نمی توانستید با ابزار pen یا quick mask یا magic wand انجام دهید.

مرحله 9
در اینجا کاری که باید انجام دهید این است که به Layer>Layer Mask>Reveal Selection رفته یا آیکون ماسک لایه را که در پایین پالت layers قرار دارد را کلیک کنید. همین که این کار را انجام دادید می بینید که پس زمینه رفته و فقط شاخه های درخت باقی مانده اند. اگر زوم کنید می بینید که لبه ها کاملاً شارپ و درست هستند و تمام جزئیات وجود دارند.

کار ماسک کردن تمام شده است. برای اینکه مطمئن شوید که همه چیز درست است، یک لایه پس زمینه ساخته و آن را با یک تک رنگ تخت رنگ آمیزی کنید و به دنبال ایراد های کار بگردید.

مشکلات پخش شدن رنگ
اگر می خواهید این شاخه ها را در یک پش زمینه جدید استفاده کنید مطمئناً مشکل پیدا خواهید کرد که بسیاری از کاربران فتوشاپ فکر می کنند که درست کردن آن کار سختی است در صورتی که حل این مشکل زیاد سخت نیست. مشکلی که من در رابطه با آن حرف می زنم رنگ آبی است که در لبه های شاخه های باریک تر پخش شده است. من از یک تصویر استوک دیگر برای پس زمینه استفاده کردم تا متوجه شوید که من دقیقاً درباره چه مشکلی حرف می زنم.

پاک کردن پخش شدگی های رنگی در فتوشاپ
یک راه ساده برای پاک کردن پخش شدگی رنگی در فتوشاپ استفاده از Hue/Saturation و یک کاهش ماسک لایه است. اگی پخش شدگی رنگی تنها در لبه ها به وجود آمده باشد شما می توانید ماسک لایه را 1pixel قرار دهید.
تا زمانی که ما در لایه branches ماسک لایه داریم، نمی توانیم یکی دیگر ایجاد کنیم. راه حل این مشکل این است که لایه branches را در یک گروه قرار داده و یک ماسک لایه به گروه اعمال کنیم.
لایه branches را انتخاب کرده و Ctrl+G را زده تا در یک گروه قرار گیرد.

ماسک لایه branches را انتخاب کرده و از Ctrl+کلیک استفاده می کنیم. زمانی که انتخاب load شد به Select>Modify>Contract رفته و 1 pixel را قرار می دهیم. زمانی که آن را انجام دادیم، یک ماسک لایه در گروه لایه و با رفتن به Layer>Layer Mask>Reveal Selection ایجاد می کنیم.

اگر از یک تصویر با رزولوشن پایین استفاده می کنید، ممکن است که این یک گزینه خوب نباشد زیرا قرار دادن 1 pixel برای ماسک لایه می تواند جزئیات کوچک تر را کاملاً بپوشاند.

زمانی که کار شما با این تمام شد، هنوز پخش شدگی های آبی رنگی در بعضی از شاخه ها مخصوصاً شاخه های کوچکتر در سمت چپ وجود دارد. شما می توانید این پخش شدگی رنگی را با استفاده از فیلتر Hue/Saturation پاک کرده و آبی ها و فیروزه ای ها را desaturate کرده یا Hue را تغییر داده و با پس زمینه جدید هماهنگ کنید.

یک تنظیم لایه Hue/Saturation ایجاد کرده، آبی ها را از لیست کشویی انتخاب کرده و desaturate کنید. همین کار را نیز با فیروزه ای ها انجام دهید.

__________________________________________________________

امیدوارم که از این آموزش لذت برده باشید