روتوش چشم در فتوشاپ

آموزش فتوشاپ – روتوش چشم در فتوشاپ

 من قصد دارم رتوش کردن را به شما آموزش دهم چون می دانم که بسیاری از شما از فتوشاپ استفاده می کنید تا عکس های شخصیتان را درست کنید. من هم از نمونه رزولوشن بالا استفاده می کنم هم از رزولوشن پایین زیرا عکس های شخصی اغلب رزولوشن پایینی دارند و من می خواهم به شما نشان دهم که چگونه چنین عکس هایی را درست کنید. این آموزش رتوش این موارد را پوشش می دهد: تمیز کردن صورت، درست کردن نور پردازی، درشت کردن چشم، آرایش دیجیتال، درست کردن ظاهر، درست کردن رنگ و ساختار بدن.

من با رتوش کردن چشم ها شروع می کنم. می دانم که آموزش های زیادی وجود دارند که این موضوع را پوشش می دهند اما من تا به حال بسیاری از راه های غلط انجام این کار را دیده ام… من تکنیک غیر مخرب خودم را در زمینه درست کردن چشم ها و رنگ آن به شما نشان می دهم.

من بر یک تصویر پرتره با نمای نزدیک کار می کنم زیرا این تنها نوع عکس است که می توانیم در آن تمام جزئیات چشم ها را ببینیم.
ابتدا من به شما نشان می دهم که چگونه رنگ چشم ها را تغییر داده در حالی که حالت واقعی آن ها حفظ شود و سپس یک تردستی با ابزار dodge/burn را برای برجسته کردن آن ها نشان می دهم.

 

رنگ آمیزی چشم ها

مرحله 1
تصویر پرتره را در فتوشاپ باز کنید.  من پیشنهاد می کنم که از همین تصویر استفاده کنید تا زمانیکه تکنیک را یاد بگیرید.

زمانی که چشم ها را رتوش می کنید، نیازی نیست که به تصویر اصلی باز گردید. تنها کاری که باید بکنید این است که چشم ها را انتخاب کرده و در یک لایه جدید کپی کنید و بر روی کپی کار کنید، تا تصویر اصلی خراب نشود.

من اغلب از ابزار (Pen (P برای کشیدن مسیر در اطراف چشم ها استفاده می کنم، این مسیر را به یک بخش انتخابی تبدیل کرده و کمی feather به انتخاب اعمال کنید.

مقدار feather که به بخش انتخابی اعمال می کنید به رزولوشن تصویر شما بستگی دارد اما اگررزولوشن تصویر استوک شما از 1000pixels بیشتر است 3-4 پیکسل در اکثر موارد کافی است. می توانید با کلیک راست و در حالی که ابزار Pen در حالت انتخاب است، Make Selection را انتخاب کرده و مسیر را به یک بخش انتخابی تبدیل کنید. این زمانی است که شما به feather نیاز دارید.
زمانی که بخش انتخابی ایجاد شد، هر کدام از ابزارهای انتخاب را برداشته، کلیک راست کرده و از منوی کشویی Layer Via Copy را انتخاب کنید. با این کار یک کپی از بخش انتخابی در یک لایه جدید ایجاد می شود. به تصویر زیر نگاه کنید

مرحله 2

حالا باید هر دو لایه را merge کنید (لایه ایی که حاوی چشم هاست). هر دو لایه ها را انتخاب کرده و با استفاده از میانبر Ctrl+E لایه های انتخاب شده را merge کنید.

پس ، چرا من چشم ها را merge کردم؟ خوب دلیل آن این بود که من یک تنظیمات لایه اضافه خواهم کرد و من می خواهم که این تنظیمات بر روی هر دو چشم ها به طور مساوی تاثیر بگذارد. اگر این تنظیمات را برای هر کدام از چشم ها به طور مساوی انجام دهیم، ممکن است برای مثال یکی از آن ها روشن تر از دیگری شود و ما می خواهیم از این موارد اجتناب کنیم.

زمانی که خر دو لایه ها merge شدند، یک تنظیمات لایه Hue/Saturation به عنوان clipping mask اضافه می کنیم. شما می توانید یک تنظیم لایه جدید از منو Layer>New Adjustment Layer>Hue/Saturation ایجاد کنید. گزینه Use Previous Layer to Create Clipping Mask تیک بزنید.

مرحله 3

حالا شما آماده هستید که رنگ چشم ها را تغییر دهید یا saturation را افزایش دهید. بر روی تنظیمات level گزینه Hue/Saturation دابل کلیک کنید تا باز شود.
اگر می خواهید که saturation چشم ها افزایش یابد (رنگ قوی تر شود)، تنها با بالا بردن مقدار saturation مشخص می شود.
به جای اینکه فقط saturation را افزایش دهید، گزینه Colorize را فعال کرده saturation را به 85% افزایش داده و مکان نمای Color را تازمانی که به رنگ دلخواهتان برسید حرکت دهید. به تصویر زیر نگاه کنید

شما می توانید از تنظیمات لایه در هر زمان استفاده کرده و رنگ چشم ها را تغییر دهید، این زیبای روش غیر مخرب است. همانطور که در تصویر بالا می بینید رنگ کمی زیادی قوی به نظر می رسد و ما می خواهیم که آن را درست کنیم.

به تنظیمات لایه رفته و Blend Mode را به Color و Opacity را 20-25% قرار می دهیم. در این کار دقت کنید چون ممکن است چشم ها oversaturate شود و ظاهری غیر طبیعی پیدا کنند. به نتیجه در تصویر زیر نگاه کنید.

می بینید که رنگ آبی چشم ها چقدر طبیعی است

نکته

A) اگر نور درون چشم ها زیاد است و در این اندازه مشخص شده است، با استفاده از این تکنیک می توانید نور زیادی را که غیر واقعی است رنگ آمیزی کنید. در این مورد، شما می توانید از ماسک لایه در تنظیمات لایه استفاده کرده و قسمت روشن را رنگ آمیزی کنید و سفید را تغییر دهید.

به نمونه زیر نگاه کنید

این تکنیک رنگ آمیزی ممکن است که 100% در تصاویر کار نکند چون به رنگ اصلی چشم ها بستگی دارد. اگ چشم ها زیادی تیره باشند، ممکن است شما مجبور شوید که Opacity تنظیمات لایه را به 100% افزایش دهید و میزان Saturation را در تنظیمات کاهش دهید.

برجسته کردن چشم ها

تغییر رنگ و saturation چشم ها انجام شد و ظاهر بهتری گرفت اما شما می توانید بیشتر پیش بروید. با استفاده از ابزار (Dodge/Burn (O می توانید ظاهر چشم ها را تنها با چند استروک خیلی بهتر کنید. ما مستقیماً از این ابزار در تصویر اصلی استفاده نمی کنیم زیرا ما می خواهیم این کار را به طور غیر مخرب انجام دهیم.

در عوض من یک تکنیک را به شما نشان می دهم که در بسیاری از آموزش های دستکاریم از آن استفاده کرده ام. این مراحل را دنبال کنید.

مرحله 1
یک لایه جدید بر روی چشم ها و تنظیمات لایه ای که من در مرحله 2 بخش اول این آموزش ساخته بودم ایجاد کرده و آن را با 50% Gray از Edit>Fill>50% Gray رنگ آمیزی کردم. سپس Layer’s Blend mode را به Overlay تغییر دادم. می بینید که چیزی برای تصویر رخ نداد اما ما از ابزارهای Dodge/Burn در این لایه استفاده خواهیم کرد.

مرحله 2

ابزار (Burn (O را انتخاب کرده و یک براش نرم با radius پایین (حدود 15px) انتخاب می کنیم. Range را به Midtones و Exposure را 12-15% قرار می دهیم. حالا شروع به کشیدن در طول لبه های خارجی عنبیه و اطراف مردمک می کنیم. اگر اشتباه کردید تنها کاری که باید بکنید این است که به ابزار براش باز گشته و با خاکستری 50% بکشید.

بعد از Burn کردن لبه های عنبیه، ابزار Dodge را انتخاب کرده و با همان تنظیمات در مرکز عنبیه بکشید. به تصویر زیر نگاه کنید.

 این قبل و بعد از dodge/burn است. موس را بر روی تصویر حرکت دهید.