10نکته مهم برای کامل و بی عیب کردن کارهای خلاق شما

 آموزش ایلوستریتور – 10نکته مهم برای کامل و بی عیب کردن کارهای خلاق شما

1- رموز مربوط به قطره چکان (Eyedropper)

دکمه Shift را در هنگام کلیک با ابزار قطره چکان نگه دارید، و Illustrator فقط رنگ قسمتی که روی آن کلیک کرده اید را بر می دارد و آن را بر حسب atribute که انتخاب کرده اید- stroke یا fill – بکار می برد. این کار وقتی مفید است که، مثلاً، عکسی انتخاب کرده اید و می خواهید رنگ خاصی را بردارید و برای پر کردن قسمتی از یک شکل استفاده کنید.

2- اضافه کردن بافت (texture) با ماسک های opacity

یک شیء را انتخاب کنید، به پانل Transparency بروید، و در پنجره تنظیمات کشویی (fly-out) روی Show Thumbnails و سپس Make Opacity Mask کلیک کنید. بافت تان را بگذارید: قسمت های سفید تصویر از زیرشان دیده می شود ولی در قسمت های سیاه پوشیده (mask) می شوند، بنابراین هنگام اسکن و تنظیم بافت ها در فتوشاپ این را بخاطر داشته باشید. این تکنیک خیلی مفیدتر از Live Trace است که یک شبیه سازی دیجیتال نسبتاً خشک با صدها نقطه لنگری (anchor) ایجاد می کند.

3- استفاده از Symbol Sprayer

هنگام ایجاد مجموعه ای اتفاقی از یک نماد، ابزار Symbol Sprayer خیلی بهتر از کپی و پیست کردن است. برای آسمانی پر از ستاره های کوچک، یک نقطه سفید کوچک ایجاد کنید، آن را به پانل Symbols بکشید (drag)، آن را با ابزار Sprayer انتخاب کنید و فقط نقطه ها را در اطراف اسپری کنید. آن ها بعنوان یک Symbol Set ذخیره می شوند، اما می توان با کلیک روی Object>Expand آن ها را روی اشیاء جدا از هم پخش کرد.

4- ترکیب با قلموهای معمولی (custom brushes)

ترکیب قلموهای معمولی با ابزار Blend را امتحان کنید. این تکنیک تأثیر سایه ها یا روشنایی ها را ایجاد می کند، و می تواند به کار تان عمق بدهد. spine را می توان طوری تنظیم کرد که زاویه مورد نیاز ایجاد شود و در عین حال هر قلمو قابل تغییر بماند.

5- Print Prep با Pathfinder

هنگام آماده کردن توضیحات پانل رنگ های محدود برای چاپ، ابزارهای Pathfinder’s Divide و Unite ویژگی های فوق العاده ای هستند. هر Transparency را flatten کنید، و سپس از ابزار Divide برای اثر هنری استفاده کنید. همه element های همان رنگ (Select> Same> Fill Color ) را انتخاب کنید و سپس از ابزار Unite برای ترکیب همه آن ها در یک شکل واحد استفاده کنید. این کار را برای هر یک از رنگ ها تکرار کنید _ حالا فایل تقریباً آماده چاپ است و تنظیم رنگ ها روی fly یک فرآیند بی نهایت ساده است.

6- امتحان ابزار Path Blending 

شکل های برداری ساده را با استفاده از ابزار Path Blending به اشیاء بافت دار پیچیده تبدیل کنید. شیء را به دو خط جدا تقسیم کنید، و مشخص کنید مسیرها چگونه باید با هم تلاقی کنند. هنگام تکثیر دو شیء نیز این ابزار خوب عمل می کند، رنگ ها ی آن ها را ترکیب می کند و شکل های بیشتری در ترکیب (blend) ایجاد می کند. هر تغییری که ممکن است در شکل یا جهت ایجاد کنید بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد.

7- اضافه کردن حجم (Volume)

افکت Feather یکی از آسان ترین راه های اضافه کردن حس حجم به اشیاء است، بخصوص وقتی با ابزار Draw Inside ترکیب شود. شکل لازم را انتخاب کنید، روی Draw Inside کلیک کنید، شکلی داخل آن رسم کنید و Effect> Stlyze>Feather را انتحاب کنید. سپس شعاع transparency را انتخاب کنید.

8- Pucker و Bloat

این ها یک جفت ویژگی فوق العاده هستند، که به شما کمک می کنند اضلاع مربع های صاف را به شکل یک صفحه تلویزیون سبک دهه 1960 خم (یا bloat) کنید، یا همان شیء را به صورت یک ستاره چهار گوشه فشرده (pinch) یا چروکیده (pucker) کنید. با این اشیاء دارای چند نقطه لنگری یا با ترکیب چند شیء می توان شکل های مختلفی بدست آورد.

9- استفاده از گروه ها بجای لایه ها

دسته بندی شکل ها با هم ([+Ctrl/Cmd)، از قبیل element هایی که یک کاراکتر را تشکیل می دهند، ممکن است بعضی وقت ها راحت تر از گذاشتن آن ها در لایه خودشان باشد – برای انتقال اشیاء به عقب (]+Ctrl/Cmd ) یا جلوی ([+Ctrl/Cmd ) اشیاء دسته بندی شده دیگر این کار نسبت به جابجا کردن لایه های فیزیکی به شما آزادی عمل بیشتری می دهد و انتقال یک کاراکتر یا مجموعه ای از element ها از یک فایل به فایل دیگر را خیلی راحت تر می کند.

10- سایه افکنی با ابزار Blend 

ابزار Blend برای ایجاد سایه رنگ ها (halftone) و افکت های سایه افکنی دندانه ای (sawtooth) فوق العاده است. یک خط بکشید، از گزینه Stroke یک پروفایل مخروطی (tapering) اضافه کنید، آن را dupllicate کنید و برای یک افکت سایه بلند فوریblend کنید.